Orvosi - Gyógymasszázs
Főként a beteg testrészen, de a teljes testfelületen is végzik. Hatására enyhül, tartós kezelés után teljesen meg is szűnhet a fájdalom.
Az orvos utasítására végzett gyógyító jellegű, rehabilitáló rendszeres kezelés, melyet lehet különféle fizikoterápiás kezeléssel, valamint gyógytornával társítani. A svéd masszázs fogásain alapszik emellett ebbe a kategóriába soroljuk a szegment-, kötőszöveti- és a csonthártyamasszázst.
Szegmentmasszázs
Egyes szervek azonos gerincvelői szegmentumból nyerik idegi ellátottságukat, és így funkcionális kölcsönhatásban állnak egymással. Egy szerv megbetegedésekor az azonos szegmentumhoz tartozó bőrfelületen, izmon, izületen és idegeken elváltozás jelentkezik. A szegmentmasszázs célja, hogy a megfelelő szegmentumokra kifejtett hatással a betegséget fenntartó reflexkört megszakítsa, és a szegment szöveti állapotában kialakult kóros funkciózavart normalizálja.
Kötőszöveti masszázs
A kötőszövet szerepe többrétű. Részt vesz a szervek táplálásában, raktározásban, védelmet nyújt a különféle mechanikai és fizikai ártalmakkal szemben. Duzzadó és sorvadó képességét könnyen változtatja. Ezek a tulajdonságok képezik a gondolati hátterét a kötőszöveti masszázsnak. Elizabeth Dicke német gyógytornásznő alsó végtagi érszűkületben szenvedett. A melléktünetként jelentkező derékfájdalmait a keresztcsont felett végzett “húzó fogásokkal” igyekezett enyhíteni, amikor alsó végtagjaiban bizsergést, átmelegedést érzett. Ezt a kezelést többször megismételte, így nem kellet megműteni a lábait. Tapasztalatai alapján kidolgozta és bevezette a kötőszöveti masszázst, mint új kezelési módot. E módszer nem kellemes ám hatékony.
Csonthártya masszázs
Ez az eljárás Vogler nevéhez fűződik. A test azon részein masszírozza a csonthártyát, ahol a csontot nagyobb izomréteg nem borítja. A kívánt terápiás hatást a kezelendő felületre gyakorolt szisztematikus nyomás kifejtésével éri el a masszőr. Mivel a csonthártya gazdag idegvégződésekben és igen érzékeny a nyomásra, ez a masszázsfajta sem tartozik a kellemes kezelések közé.
A gyógymasszázst, más néven orvosi masszázst legtöbbször más gyógyító eljárással együtt használják (pl:gyógytorna), de önálló kezelésként is alkalmazható. A kezelést a gyógymasszõr az orvossal együttműködve végzi. Mozgásszervi és reumatológia problémákat eredményező izomgörcsök, izomspazmusok, mialgiás csomók, húzódások és egyéb rendellenességek manuál-terápiás lazító, feloldó, fájdalom csökkentő és mozgás javító, testre szabott kezelése.
A fent felsorolt kezeléseket kizárólag felkészűlt szakképzett gyakorlott gyógymasszőrök végezhetik.